Hakkımızda

Ülkemizde ve dünyada denizcilik sektörünün ihtiyaç duyduğu, uluslararası düzeyde rekabet edebilecek, bilgi ve becerilerle donatılmış denizcilik alanında çalışacak meslek elemanı yetiştirmek amacıyla, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne bağlı olarak Bodrum Ortakent Yerleşkesinde, 2011 yılında YÖK onayı ile Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Yüksekokulumuz, Ulaştırma Hizmetleri Bölümü ve Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Ulaştırma Hizmetleri Bölümü'ne bağlı olarak Yat Kaptanlığı açılmış olup, Yat Kaptanlığı Programı'na 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alımı yapılmaktadır.
Meslek Yüksekokulumuzdaki eğitim-öğretim faaliyetleri, yüksek teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda öğrencilerimiz, Köprüüstü (Seyir ve Gemi İdaresi) Simülatörü, Yangın Mücadele Eğitim Platformu, Seyir Uygulama Laboratuvarı, İlkyardım ve Tıbbi Bakım Uygulama Laboratuvarı, Gemicilik Laboratuvarı, Meteoroloji Laboratuvarı, Denizde Güvenlik Laboratuvarı, Haberleşme Laboratuvarı (GMDSS) larında ve kapalı yüzme havuzunda gerçek durumlara uygun senaryolara göre uygulama yapmaktadırlar.
Meslek Yüksekokulumuz, Yat Kaptanlığı Programı TYT puan türü ile öğrenci almakta olup eğitim 4 yarıyıldan oluşan 2 akademik yıldır. 30 adet kontenjanla öğrenci alımı yapılmaktadır.
Meslek Yüksekokulumuzda 1 Profesör, 1 Doçent, 1 Dr. Öğr. Üyesi, 5 Öğretim Görevlisi olmak üzere 8 akademik ve 6 idari personel bulunmaktadır.
Meslek Yüksekokulumuz, bağlı olduğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin "Evrensel bilgi birikimine katkı sağlayan, yenilikçi araştırmalar yapan ve topluma hizmet üreten bilim insanlarının rehberliğinde gerçekleştirdiği eğitim-öğretimle ulusal ve uluslararası alanlarda aranan seçkin mezunlar yetiştirmek" olan misyonu ve "Uluslararası standartlarda gerçekleştirdiği eğitim-öğretim, araştırma ve uygulamalarıyla insanlığa hizmetler sunan, bu hizmetlerin toplumsal refaha dönüştürülmesine öncülük eden bir dünya üniversitesi olma" vizyonu çerçevesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.
 
Prof. Dr. Tuncay KULELİ
Müdür
Bodrum Denizcilik MYO
tuncaykuleli@mu.edu.tr
>